Our Staff

Senior Leadership

Philip PoultonHeadteacher
Fiona RobinsonDeputy Headteacher / KS3
Robin BarwickAssistant Headteacher / KS4
Maria ElvinAssistant Headteacher / Assessment
Amy SimmonsHead of English
Barrie MurphyHead of Year 7
Nikita RajagopalSchool Business Manager

Teachers and Tutors

Amy Simmons10AS / Head of English
Andrea Hodson7AH / Mathematics
Angie StaggComputing and Digital Media
Anne-Marie AbaloP.E / E.V.C
Barrie Murphy7BM / Head of Year 7
Becky AllenArt
Camille Wilkinson8CW / Humanities
Celie Lilja9CL / Textiles
Cindy StottHorticulture
Dawn David7DD / Computing and Digital Media
Debbie CahourFood Technology
Donna Jones10DJ / Humanities
Elaine Eaton10EE
Francesca Arhin9FA / PSHE
George Dapaah9GD / Mathematics
Glenn Myers11GM / Work Related Learning
Helen Pollon8HP / English
Jamie James8JJ / Duke of Edinburgh Lead / History
Julie Curran9JC / Mathematics
Kate Shipp8KS / Art
Laura Matthews*Childcare / Exams Officer
Liz Mamattah11EM / Food Technology
Maria ElvinHead of Science
Michelle Ejueyitchie11MEj / Head of Drama
Sarah CheethamCover Teacher
Sue CardPost-16SC / Head of KS5
Thanos Mengrelis7TM / Head of Computing and Digital Media
Uche Onyeka10UO / Science
Valerie Freeborn7VF / Music
Wenna O'Brien8MO / Head of Mathematics

Whole School Support

Alison HaynesOffice Administrator
Animot Otunuga*Midday Supervisor
Beverley CarabacheOffice Manager
Harry Fortune*Cleaning Team
Kevin PullarIT Network Manager
Lee ErnoultCaretaker
Mick RattiganSite Manager
Phoebe Gumble*Cleaning Team
Sean FitzgeraldTechnician
Traynor Benham*Cleaning Team

Teaching Assistants

Alexa Lowe*
Amy Clarke
Caroline Masasi
Daniel Dera
Delvene Prescod
Delys Meredith
Frankie Shorter
Gillian Millis
Jo Windeatt
Kadeem Samuels
Kate Allen
Kelly Bidwell
Leah Campbell
Louis Grater
Louise Brown
Louise Ward
Lucy Kensley
Mariam Laaouini
Marion Cole*
Maxine Duffy
Michelle Ernoult
Monica Uddin
Morgan Muslu
Peter Stenning
Philip Chamberlain
Richie Morley
Samantha Hood
Samuel Richards
Samantha Simmons
Sarah Rumbelow
Shealene Rowe (Apprentice)
Shyane Sawyers (Apprentice)
Sonia Barbosa
Sooltana Nawol
Tehya Box-Cameron (Apprentice)
Tracey Weyman*

Specialist Support

Afroditi PaterakiDramatherapist
Amy PearceSpeech and Language Therapist
Frances OgiemwenseCounsellor
Gene Carini*Musician in Residence
Karen PackOccupational Therapist
Katie Thomas*NHS Speech and Language
Leanne DaleSALT Assistant
Louise BrownMaths Intervention
Matthew KeaneFamily Support / Transition
Purae PatelScience Technician
Richie MorleyEnglish Intervention
Tara Millan-BrophySpeech and Language Therapist
* Indicates a Part Time Role or Post